Jaké jsou trendy ve floristice v roce 2020

Jaké jsou trendy ve floristice v roce 2020

Zajímal nás názor na současné trendy ve floristice od špičky ve svém oboru. Vazba květin je čím dál dynamičtější obor, který se rok od roku posouvá mění. Z toho důvodu nás zajímalo, kam floristika směřuje v roce 2020. Jsme rádi, že si Mike Boerma, který patří mezi světově uznávané floristy, našel čas pro krátký rozhovor.

Děkuji Mike, že sis našel čas. Řekl bys nám nejdřív něco o sobě?

Jmenuji se Mike Boerma, jsem florista 5. generace a učitel floristiky 3. generace na naší mezinárodní škole Dutch Floral Design v holandském Aalsmeeru.

Ve škole školíme nejen nové floristy, ale také ty, kteří si chtějí prohloubit své znalosti floristiky.

Jako učitel musím být vždy obeznámen s tím, co se právě děje ve skutečném floristickém světě, takže neustále hledám trendy a nové techniky.

 

Vidíš v posledních několika letech nějaké změny ve floristice? Co se změnilo?

Rozhodně. Jak jsem vyrostl v naší škole, viděl jsem, jak se návrhy a trendy v průběhu let mění. Nedávno jsem si všiml, že trendy se stávají stále více celosvětovým jevem.

I když máme v Nizozemsku vlastní specifické trendy (například: Freestyle kytice je už nějakou dobu v kurzu). Nicméně také vidím, že naše země je ovlivněna trendy ze sociálních médií.

Velkou oblibu si získal převážně tzv. Boho styl. Kromě toho, s ohledem na ekologičtější budoucnost, hledají floristé i spotřebitelé ekologičtější řešení.

Existují nějaké preferované řezané květiny, které jsou populárnější? Jsou nějaké změny v barevných kombinacích, které jsou nyní módní?

S trendem Freestyle v Nizozemsku se pojí pravidlo, že použijeme pouze jednu nebo maximálně dvě stejné květiny. Používají se většinou ty luxusnější / exotičtější kusy.

Zaměřujeme se na svěží a nádherné květiny, které hrají hlavní roli jako Paeonia a Dahlia (v závislosti na ročním období), ale také na květiny, které vytvářejí zajímavé „pohyby“ jako Amaranthus a Scabiosa. Různé typy eukalyptů mohou být vybrány pro doplnění těchto květů, aby skutečně pomohly dokončit tento pohled.

 

Na závěr, jaký bude podle tebe vývoj, ve floristice, v roce 2020? Jaký styl si myslíš, že bude dominovat?

Myslím, že uvidíme, jak se Boho trend vyvine, aby získal ještě divočejší a svěží tvary. Věřím, že po tomto trendu uvidíme něco, co kontrastuje s touto romantikou a snad se vracíme k minimalismu, ale zároveň zachováme asymetrickou práci. Ale možná to je jen něco, co získalo můj osobní zájem.