Jak prodloužit trvanlivost kytice

Jak prodloužit trvanlivost kytice

Koupili jste si kytici v květinářství a chcete, aby Vám vydržela co nejdéle? Pravděpodobně ano. Existuje mnoho faktorů, které mají vliv na délku životnosti kytice. Správnou péčí můžete prodloužit životnost kytice i o několik dní.

Co všechno má vliv na životnost kytice

Pochopitelně hlavní vliv na životnost má čerstvost jednotlivých květin. Čím čerstvější květiny jsou, tím déle Vám kytice vydrží.

Druhým důležitým faktorem jsou teplotní podmínky. Pozor převážně v zimě, aby Vám kytice nenamrzla. Některé květiny jsou na mráz háklivější, například Anthurie Vám mohou zčernat, pokud namrznou. Doporučujeme si nechat kytici zabalit do papíru, což sice ve většině květinářství dostanete automaticky, ale je dobré si na to dát pozor. Nezapomeňte, aby kytice nebyla blízko topení nebo v přetopené místnosti. Teplo podporuje rychlost kvetení a kytice Vám tak dříve odkvete.

Nenechávejte kytici dlouho bez vody. Kytice je živá „věc“, která potřebuje vodu. Pokud víte, že bude bez vody dlouhou dobu, požádejte floristky, aby Vám ji daly na ampulky nebo do celofánu s vodou.

Samozřejmě správnou péči Vám kytice vydrží i o několik dní více.

Co udělat s koupenou kyticí, aby vydržela

Po zakoupení kytice ji musíte dát do vody co nejdříve. Voda by měla být ideálně vlažná. Předtím než kytici do ní dáte, je třeba zaříznout stonky. Řez by měl být veden v šikmém úhlu, aby jednotlivé řezané květiny měly co největší povrch dužiny a tudíž mohly absorbovat maximum vody. Pokud zůstaly v dolní části stonků listy, je třeba je otrhat, aby nebyly ponořené ve vodě. Listy ve vodě podporují vznik bakterií, které snižují trvanlivost kytice.

Poté naplňte vázu vodou tak, aby všechny stonky řezaných květin byly ponořené ve vodě. Je třeba aby váza byla vymytá a ideálně vydezinfikovaná. Do vody přidejte výživu pro květiny, kterou by Vám automaticky měli nabídnout v květinářství. Pokud nenabídnou, požádejte o ni. Výživa napomůže prodloužit život kytice.

Vodu ve váze je důležité pravidelně měnit. Jednou za 2 – 3 dny vodu vyměňte a vázu znovu vymyjte. Stonky je dobré znovu seříznout, aby se obnovil čerstvý řez a řezané květiny mohly přijímat vodu. Opět do vody nasypejte výživu, pokud ji máte k dispozici.

Nyní už nezbývá než popřát, aby Vám kytice dělala radost co nejdelší dobu. Hlavně aby udělala radost těm, pro které je určena.