Jak zvýšit trvanlivost kytice

Každý z nás si chce občas udělat radost a koupí si v květinářství nějakou tu kytičku. V jiném případě se rozhodne udělat radost své drahé polovičce nebo koupí kytku k příležitosti nějaké významnější události, jakožto svátek, narozeniny, Valentýn, Den Matek apod. Každý by si samozřejmě přál, aby kytice vydržela co nejdéle a aby vydržela déle než jen jeden či dva dny. Je potřeba poznamenat, že květiny mají omezenou trvanlivost, avšak správnou péčí se její životnost může až zdvojnásobit, proto jsme se rozhodli v tomhle článku poskytnout několik rad, jak prodloužit životnost koupené kytice.

Za prvé je důležité řezanou rostlinu zařezat a to, co nejdelším šikmým řezem. Snažte se na to používat dostatečně ostrý nůž, aby se dužina rostliny nepoškodila. Šikmý řez zvětšuje u rostliny „odhalený“ vnitřní prostor (dužinu), kterým může přijímat vodu, a tudíž ji napomáhá, aby si brala potřebné množství živin. Proto nezapomeňte doma kytici ještě zaříznout. Rozhodně nepoužívejte nůžky nebo kleště pro zastřihnutí, jelikož rostlina nebude mít dostatečný povrch pro přijímání vody a její životnost se sníží.

Za druhé je dobré, když se kytice seřízne pod tekoucí vodou a to z toho důvodu, aby rostliny vůbec nepřišly do styku se vzduchem a aby nezaschly pletiva.

Předtím než se kytice dá do vázy, je potřeba ji řádně vydezinfikovat Savem (vázu). Poté ji naplníte čistou studenou vodou. Trvanlivost květin taktéž můžete pomoci pravidelným vyměňováním vody ve váze. Vodu můžete vyměňovat i denně.

Za čtvrté byste do vody ve váze měli přidat speciální výživu, např. Chrysal nebo Floral, které udržují rostliny déle čerstvé a zvyšují jejich životnost doplňováním potřebných živin. Taktéž je dobré, aby se ve vodě nenacházely žádné listy, které napomáhají rozšiřování bakterií.

Doufám, že Vám článek pomůže, a že Vám kytičky budou dělat radost mnohem déle.